Copyright, 2014: All rights reserved  Lakes Region Art Association, PO Box 1587,  Laconia, NH 03247
Site designed by Gerri Harvey, Webmaster

Our Artists
Showcase
Anyone engaged or interested in the pursuit of any branches of the visual arts may become a member.

The minimum age for membership is eighteen. Meetings are held March through November. Guests are welcome to attend our meetings! 

Speakers are announced for meetings via our member newsletter. 

                                         New Hampshire
Welcome! 

Meetings are held at 7:00 PM at Woodside in the Taylor Community, 435 Union Ave,  Laconia.  Members who wish to be considered for Artist of the Month may bring one painting, ready to hang, and should arrive at 6:30 PM. 
June Artists of the Month

Our Sponsors 
Thank you!

Tracy Szanto, Dreamland Machine Quilting
Walnut Street Productions
Cadbury Woods Farm, LLC
The Artists' Loft
Anonymous
Preferred Vacation Rentals, Inc
King of Klean, LLC
Peter Woodaman Design Group, Inc 
Granite State Music Festival
New to You
Stewart Property Management 
Truell Real Estate 
Bruce Reynolds Woodworking 
Betty Dulac
Penuche's Ale House
Mindfulness Massage Therapy
Neopco Signs
​McGovern Manor
Giuseppe's Pizzeria
U Frame We Frame
Bayside Realty
Yvonne Hale
Meredith Village Galleries
Frates Creative Arts Center
Back Door Farm
Bill Foster
Dick Blick
Winners! Members' Show 
July 24-August 10, 2014
July President's Message
2014 Lakes Region Art Association Show Award Winners: L to R: First Row: Dottie Laughlin, Sharon Zimmermann, Marcia Haughey. Second Row, Tony Lancia, Carole Halsey Keller, Martha Webster, Pat Hovey, Third Row, Ed Rushbrook, Rebecca Frame, Richard Theroux, Jean Kennedy, Anne Stevenson.
Show Awards

 Best of Show, Carole Halsey Keller;
 Loran Percy Award, Dottie Laughlin;
 Oil Painting-First Place, Carol Halsey Keller;
 Oil Painting-Second Place, J.R. Bothamley;
 Oil Painting-Honorable Mention, Anne Stevenson; Acrylic Painting-First Place, Martha Webster; Acrylic Painting-Second Place, Pamela Charon; Acrylic Painting-Honorable Mention, Marcy Yerkes; Mixed Media-First Place, Sharon Zimmermann; Mixed Media-Second Place, Marcia Haughey; Mixed Media-Honorable Mention, Patricia Hovey; Watercolor-First Place, Jean Kennedy; 
Watercolor-Second Place, Mona Smith; Watercolor-Honorable Mention (Tie), Rebecca Frame and S. Sakamp;
 Pastel-First Place, Tony Lancia; 
Pastel-Second Place, Ed Rushbrook; 
Pastel-Honorable Mention, Gisela Langsten;
 Digital Art-First Place, John Ferreira; 
Digital Art-Second Place, Richard Heroux; 
Digital Art-Honorable Mention, Richard Heroux.

The show runs until Sunday, August 10. For show hours and more information go to www.lakesregionartassociation.com

HomeJoinMeetingsWorkshopsEventsNewsContactMembersMembers OnlyAbout Us
x